Regionální média Mostecko - spuštění nového lokálního média

Zdravím všechny,

založil jsem v Mostě nezávislé médium s takovým docela polopatickým názvem Regionální média - Mostecko.

Momentálně se potýkám s tím, že nemám programátora a chtěl jsem se místní komunity zeptat, zda by mi mohla doporučit jednoho takového, který by mohl pomoci se správou webu a pro něj/ní zřejmě dost basic věcmi, které já nemám podchycené. A v budoucnu pak s rozvojem webu. O grant teprve budu žádat, nicméně na odměně se samozřejmě domluvíme, práce má být placena.

A teď něco o projektu samotném. V Mostě vždycky panovalo silné mediální bezvětří a místní politika a úroveň rozvoje města tomu odpovídá. Absence objektivních a do kontextu zasazených informací mě zkrátka štvala, což mě přimělo založit lokální online noviny.

Projekt je koncipován jako nezávislý a neziskový s tím, že jediným příjem budou granty a příspěvky čtenářů. Na otázku, zda je možné něco takového zrovna v Mostě udržet vám později odpovím svým vlastním osudem. I gonna swim, you can watch. Přirozeně, kdybych poslouchal pouze racio, tak ten projekt nikdy nezaložím.

Název projektu je designován neutrálně proto, aby umožnil případné regionální mutace neboť vizí je i podpora rozvoje regionální žurnalistiky tam, kde na to nejsou podmínky.

Adresa webu je: www.most.regionalni.media

Ne, že by zrovna v Mostě pro regionální žurnalistitku panovaly skvělé podmínky, které bychom mohli tzv. vyvážet. Ale věřím, že odbourat vstupní bariéry v podobě již existujícího webu a interních procesů může pomoci rozvázat ruce těm, kteří by ve svém městě chtěli psát o důležitých tématech, ale nemají k tomu nástroje. Je to ale otázka budoucnosti, nejprve je třeba stabilzovat projek v Mostě. Kvůli tomuto městu vznikl a jemu se prioritně chci věnovat.

Každopádně za kontakt na programátora/progamátorku budu velmi rád. Pokud má kdokoliv jakékoliv dotazy, sem s nimi.

Všem vám držím palce s vašimi projekty a s vaší prací a posílám pozdravy ze Sudet.

Milan Krám

2 Likes

To je skvělý! Moc držíme palce.

Já jsem programátor, ale moje kapacity jsou beznadějné – půl úvazku věnuju práci, která mě živí, půl úvazku našim novinám (Ohlasy). Každopádně Česko.Digital provozuje vedle diskuzní fórum o digitalizaci, Diskutuj.Digital, kde je přímo kategorie Tržiště určená na propojování neziskovek s lidmi na pomoc. Doporučuju zkusit napsat poptávku tam. (Ostatně zrovna tam visí i jedna nabídka týkající se webů pro neziskovky, tak třeba stačí odpovědět?)

Máte nějakou právní formu, mimochodem?

Kdybychom mohli pomoct nějakým know-how, rádi to s @TomasT uděláme. S našimi novinami teď kroutíme desátý rok, shrnující výroční zprávu za prvních pět let máme tady, nějaká aktuální čísla tady a tady máme archiv textů.

PS. A ještě k tomu rozšiřování do dalších měst. Souhlasím s tím, že dostupnost techniky a procesů může být jasná bariéra, ostatně vidíme to docela často v praxi. Podle mě by ale bylo lepší, kdybychom těm vznikajícím projektům pomohli nějakým „startovacím balíčkem“, třeba webem na klíč a balíkem know-how z jiných regionálních projektů, a nedělali z nich součást nějaké větší sítě se společnou značkou. Je to ale na větší diskuzi, klidně k tomu můžeme založit nové téma bokem.

1 Like

Dobrý den,

děkuju moc za tipy, prozkoumám všechny!

Jinak já to nedostatečně vysvětlil, ale v tomto jsme ve shodě. Primárním cílem je podpora rozvoje regionální žurnalistiky, nikoliv nutně rozšiřování vlastního písečku (značky). Je to tak i v zakládacích dokumentech Regionální média, z. ú. (je to tedy Ústav regionální žurnalistiky).
Ono totiž soustředění se na jednu značku jde proti principu diverzity a nese to s sebou riziko, že se začnete až moc soustředit právě na svůj píseček, než na onu misi. Už jsem to viděl v praxi.

Značku je možné využít, ale lokální projekty je nutné podpořit bez ohledu na ni.

Vidím to sám na sobě, kdy momentálně zkrátka neexistuje instituce, na kterou bych se mohl obrátit a kde by mi někdo řekl, jakým způsobem projekt promyslet, jak bych si měl naplánovat finanční udržitelnost, jakým způsobem zpracovat žádost o grant tak, aby měla šanci na úspěch a spoustu jiných informací a znalostí, které zkušení novináři a úspěšní lovci grantů mohou považovat za basic, ale ostatní nikoliv.

Mám sice tu zkušenost, že existují dobří lidé, kteří člověku v tomto rádi poradí a podpoří ho (novnáři, akademici), ale jednak je to závislé na tom, zda máte štěstí na dobré kontakty a druhak těm lidem zkrátka ukrajujete jejich osobní čas, kterého sami nemají mnoho. Takto, by to ideálně být nemělo.

Přitom je jasné, že prakticky kdokoliv, kdo něco v regionu rozjede, bude zřejmě nadšenec/nadšenkyně, bez potřebného know-how.

Situace, která natstala v Ostravě, kde nezávislý projekt založili tři zkušení novináři (Klára Filipová, Honza Žabka a Simona Janíková) je výjimečná a nelze očekávat, že se něco takového jen tak zopakuje v jiných krajích a městech. Natož u nás v Sudetech.

Čili tento druh podpory, nebo jak píšete “startovací balíček”, má smysl. Bude vyžadovat nasíťování se na relevantní zkušené osobnosti a dát tomu smysluplnou formu. Každopádně něco podobného tu chybí.

Jinak šel jem podobnou cestou jako Vy, zredukoval jem si úvazek na polovinu a zbytek času hodlám věnovat projektu. Neočekávám, že nastane situace, kdyby to bylo zcela finančně samostatné.

Co je možná zajímavé, tak je předpřipravena spolupráce s místní univerzitou, z čehož mám velkou radost. Zapojení mladých do projektu je něco, o čem jsem při zakládání snil. Doufám, že to půjde co nejlépe. A souhlas, pro další diskusi můžeme založit separé vlákno.

M.

1 Like