Regionální novinařina v médiích

Stav regionální novinařiny není zrovna silným tématem veřejné diskuze. Občas se ale v celostátních médiích něco objeví – zde je reportáž Newsroomu ČT24 Nedostatek regionálních médií:

Ta reportáž mi nepřijde moc zdařilá – LWC jediná zde otevře otázku přechodu na online, která je klíčová, ale stejně jsou regionální novináři prezentováni především jako někdo, kdo drží tradici tisku v sámoškách. Úplně pak chybí oponentura tomu, co tam říká Robert Malecký – pro regionální noviny je podle mě mnohem rizikovější příjem z inzerce (zcela běžný a dominantní model) než případná podpora grantů či centrální vlády (tedy potenciálně něco jako veřejnoprávní model).

2 Likes

Souhlas. To, že vám zavolá místní podnikatel a přátelsky zruší letitou inzerci kvůli negativnímu článku o podnikání jeho sestřenice z druhého kolene, se běžně děje. Naproti tomu lobbovat odněkud z Prahy je jednak těžší, jednak už zde podnikání sestřenic vesměs nikoho nezajímá. Jasně, ty vlivové cesty se můžou najít vždycky, ale státní příspěvek na lokální média by podle mě byl v současné situaci jasný posun k lepšímu.

2 Likes