Tip: Datawrapper, aplikace pro vizualizaci dat

Pokud potřebujete vizualizovat nějaká data, od úplně základních věcí jako jsou nějaké sloupcové grafy až třeba po mapy, můžu vřele doporučit Datawrapper.

datawrapper

Co to umí

Oproti jiným běžným nástrojům pro tvorbu grafů je přímo stavěný na „vyprávění“, tedy můžete v grafu například vyznačit nějaké důležité časové období, přidat popisek zajímavé části dat a podobně. Grafy pak můžete nejenom exportovat jako obrázek, ale především je můžete vkládat kamkoliv na svůj web přímo v interaktivní podobě (takže jsou mimo jiné dobře použitelné i na telefonech, na rozdíl od obrázků).

Data můžete importovat buď obyčejným zkopírováním ze schránky nebo uploadem souboru CSV/XLS a podobně, ale můžete taky „naživo“ připojit sešit z Google Sheets, a změny v dotyčném sešitu se pak automaticky promítají do grafu, takže je pořád aktuální. Pro fajnšmekry je k dispozici i možnost načítat data z nějakého API.

Aplikace má velmi velkorysý týmový tarif zdarma. Omezení je pouze v tom, že do výsledných grafů vkládá poznámku „Vytvořeno nástrojem Datawrapper“ a nemůžete si grafy exportovat ve vektorových formátech (SVG, PDF).

Ukázky grafů




1 Like

Používali jsme před mnoha roky, dokonce si hostovali vlastní DW server, ale utekli jsme od toho. Imho to není špatnej nástroj pro klasický online novináře, ale pokud víš, co chceš říct, je lepší Highcharts (používáme) nebo Flourish (chceme používat). Můžem probrat per huba někdy.

1 Like

Já často vím, co chci říct, ale nemám čas to udělat :slight_smile: Proto nám ten Datawrapper vyhovuje hodně, protože do něj akorát naleju existující data, chvilku poklikám a můžu s tím ven. Je to kompletní řešení od importu dat až po distribuci výstupů. Nevýhoda ale je, že se relativně často musím přizpůsobit tomu, co on v té vizualizaci (ne)umí, často mně v něm chybí i docela evidentní věci. Holt to řeším tak, že vyberu trochu jinou formu, která k dispozici je.

Na Highcharts jsem kdysi koukal a měl jsem z nich opačný pocit – že je to takové Lego, ze kterého si můžu postavit, co chci (super), ale na druhou stranu musím něco stavět (není čas). Koukám ale, že už mají i nějaký editor a podporu dashboardů, tak se k nim možná někdy vrátím nakouknout. (Dashboardy jsou téma blízké mému srdci :), zatím si něco skládáme právě z Datawrapperu, viz třeba tady.)

Flourish jsem vůbec neznal, díky za tip!